Програма розвитку Лебединського центру позашкільної освіти на 2024-2029 роки
Мета Програми: удосконалення системи роботи ЦПО як комплексного закладу позашкільної освіти, організаційно-координаційного та методичного центру розвитку позашкільної освіти в громаді.
Завдання Програми:
- Систематизація роботи педколективу щодо вивчення потреб дітей та учнівської молоді в позашкільній освіті; реалізації їх творчого потенціалу в процесі пізнавально-практичної та навчально-творчої діяльності; актуалізації змісту і напрямів позашкільної освіти.
- Оптимізація соціально-педагогічних умов, створених у закладі для забезпечення гармонійного розвитку вихованців, реалізації їх здібностей в освітньому просторі.
- Оптимізація організаційно-координаційної та методичної роботи в місті.
- Систематизація роботи щодо підвищення рівня професійно-творчої компетентності педагогів закладу.
1. ВСТУП
Реформування соціально-економічної та політичної систем розвитку України передбачає багатофункціональну перебудову всіх сфер діяльності, у тому числі в освіті, що потребує змін в організації та змісті сучасного педагогічного процесу.
Сучасна позашкільна освіта – це безперервний освітній процес, що не має фіксованих термінів початку і завершення, послідовно переходить від одного етапу до іншого, забезпечуючи кожній дитині умови для вільного вибору видів і форм діяльності; духовного, інтелектуального та фізичного розвитку; формування готовності до участі в складній системі соціальних відносин, а також формування моральної позиції, від якої залежить подальший розвиток особистості.
Педагогічний колектив ЦПО приділяє значну увагу вдосконаленню роботу закладу, що організовує свою діяльність у контексті сучасного освітнього менеджменту.
-
- Аналіз роботи закладу
Відповідно до соціального попиту в закладі працює школа раннього творчого розвитку дітей дошкільного віку «Зернятко», школа раннього естетичного розвитку «Промінчик», гуртки художньо-естетичного, туристсько-краєзнавчого, фізкультурно-спортивного, еколого-натуралістичного, науково-технічного, дослідницько-експериментального, соціогуманітарного, військово-патріотичного напрямів. На базі закладу працює міське наукове товариство учнів.
У закладі проводиться системна, цілеспрямована робота щодо поглиблення профільних знань і практичного досвіду, профорієнтації й допрофесійної підготовки вихованців. З цією метою організовано роботу понад 200 гуртків творчих об’єднань за всіма напрямами позашкільної освіти. Усвідомлюючи соціальні потреби суспільства, значна увага приділяється залученню до навчально-творчої діяльності дітей соціально вразливих категорій.
Для оптимізації системи освітньої діяльності закладу розширюються партнерські зв’язки з науковими установами, закладами вищої освіти області, громадськими організаціями, засобами масової інформації тощо.
Педагоги ЦПО працюють з впровадження в роботу патріотичного, особистісного, творчого і духовного розвитку дітей; активно залучають їх до соціально-освітніх проектів, тренінгових програм, літнього оздоровлення, тощо.
Масові заходи для дітей та учнівської молоді, методико-педагогічні заходи проводяться за всіма основними напрямами позашкільної освіти. Важливою складовою є спільна інноваційна діяльність педагогів закладу, в основі якої – реалізація соціально-освітніх проектів, участь у роботі обласних профільних методичних об’єднаннях і творчих групах педагогів з актуальних методико-педагогічних проблем.
З метою підвищення професійного рівня педагоги закладу систематично проходять курси на базі СОІППО, беруть участь в обласних етапах всеукраїнських конкурсів професійної майстерності, методичних матеріалів, рукописах навчальних і методичних посібників; практикуються презентації методичних надбань педагогів під час методико-педагогічних заходів.
Науково-методичну роботу закладу спрямовано на забезпечення якісного науково-методичного і психологічного супроводу діяльності педагогів. Систематично проводяться навчальні семінари та семінари-практикуми, засідання методичних рад та об’єднань, творчої групи педагогів. Узагальнені матеріали з досвіду роботи педагогічних працівників закладу презентуються під час методико-педагогічних заходів; висвітлюються в фахових виданнях, на сайтах закладу, у спільноті FB, Управління освіти, молоді та спорту та міської ради.
Актуальними є питання кадрового, навчально-методичного та науково-методичного забезпечення, соціального захисту учасників освітнього процесу. Концептуалізація збереження і розвитку закладу в умовах реформування освіти в Україні не можлива без вдосконалення й урізноманітнення форм співпраці із закладами загальної середньої, вищої освіти, державними установами, громадськими організаціями, батьківською громадськістю.
Вищезазначене зумовило необхідність розроблення Програми розвитку Лебединського центру позашкільної освіти на 2024 - 2029 роки.
1.2. Базові характеристики Програми
Програму розвитку ЦПО розроблено відповідно до Законів України «Про освіту», «Про позашкільну освіту», Положення про заклад позашкільної освіти; інших нормативно-правових документів. Мета програми: розроблення та впровадження ефективних механізмів подальшого розвитку позашкільної освіти в громаді.
Програма спрямована на особистісний розвиток вихованців, відкритість закладу та актуалізацію змісту, форм і методів позашкільної освіти.
1.3. Технологія реалізації Програми
1.3.1. Принципи діяльності
В основу реалізації Програми покладено принципи:
- гуманізації – забезпечення культурно-освітніх потреб;
- концептуальності та технологічності розвитку ЦПО як комплексного позашкільного закладу освіти, організаційно-координаційного і методичного центру розвитку позашкільної освіти в місті;
- доцільного застосування сучасних підходів (особистісного, компетентнісного, діяльнісного тощо), методик і технологій;
- поєднання інноваційної діяльності й перспективного досвіду педагогічного колективу.
1.3.2. Основні напрями педагогічної діяльності
Реалізація Програми потребує визначення основних напрямів діяльності педколективу:
- удосконалення систем освітньої, методичної, організаційно-масової, соціально-просвітницької роботи;
- науково-методичне забезпечення процесів розвитку позашкільної освіти в громаді.
1.3.3. Фінансово-господарська діяльність
Фінансово-господарська діяльність закладу здійснюється відповідно до чинного законодавства України. Фінансування за рахунок коштів міського бюджету в установленому законодавством порядку.
З метою вдосконалення забезпечення закладу діяльність педколективу спрямовується на співпрацю з державними установами, бізнесовими структурами, громадськими організаціями, батьками вихованців. Важливе значення надається господарській діяльності педагогічного колективу щодо підтримки й розвитку матеріально-технічної бази закладу.
1.3.4. Визначення ризиків
Реалізація Програми вимагає критичного осмислення досягнутого та визначення ризиків, що можуть ускладнити реалізацію мети і завдань розвитку закладу. Серед основних:
- зовнішні:
- військовий стан в країні;
- соціально-економічної проблеми;
- ускладнення демографічної ситуації в державі, області, громаді;
- внутрішні:
- брак спеціально обладнаного укриття для освітнього процесу та організаційно-масової роботи.
- ЗАХОДИ ЩОДО РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
Реалізація Програми передбачає організацію низки заходів, виконання яких забезпечить сталість процесів розвитку закладу, зокрема:
-організаційно-управлінських, що стосуються:
-оптимізації організаційно-функціональної структури ЦПО (започаткування роботи нових гуртків, пов’язаних із необхідністю реалізації Програми);
-удосконалення організаційно-координаційної та методичної роботи в громаді;
- методико-технологічних, що визначають ефективність:
-інноваційної діяльності педагогів – розроблення, реалізація та участь у соціально-освітніх проектах, програмах;
-оптимізації програмно-методичного забезпечення мережі гуртків;
-удосконалення інформаційно-методичного забезпечення і висвітлення перспективного педагогічного досвіду;
- фінансово-господарських, що зумовлюють:
-зміцнення матеріально-технічної бази закладу (поліпшення ресурсного забезпечення, комп’ютеризація тощо);
-збільшення позабюджетних надходжень: залучення батьківської громадськості до вирішення питань фінансування участі дітей у заходах різних організаційних рівнів тощо.
- УМОВИ ТА ЗАСОБИ РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОГРАМИ
Для реалізації мети й завдань роботи закладу важливим є визначення умов реалізації Програми, серед яких основними є креативна та інноваційна спрямованість діяльності педагогів; інформаційне, науково-методичне забезпечення впроваджуваних інновацій (підходів, методик, технологій, організаційних форм роботи тощо); формування ефективних педагогічних систем розвивального спрямування; створення ефективних систем інформаційно-методичного забезпечення та обміну досвідом.
Серед засобів реалізації завдань Програми провідними є науково-методична та професійно-творча діяльність педагогів; методико-педагогічне проектування, створення авторських освітньо-виховних методик і технологій (освітньо-виховних, соціально-просвітницьких, тощо); перспективний педагогічний досвід; сучасні технології, зокрема інформаційно-комунікативні, освітнього менеджменту, методичного моніторингу, соціально-психологічного тренінгу тощо; розроблення та виконання соціально-освітніх проектів і програм; співпраця із науковими установами, закладами, мистецько-культурними осередками; адміністративне і соціальне партнерство тощо.
4. ПРОГРАМА РОЗВИТКУ ЗАКЛАДУ
(основні положення щодо розвитку закладу)
Викладені положення є логічним продовженням діяльності педагогічного колективу, результатом спільної роботи щодо педагогічного проектування процесів, що забезпечують розвиток закладу як сучасної відкритої до взаємодії багатопрофільної освітньо-виховної системи та важливого фактора сталого розвитку позашкільної освіти в громаді.
4.1. Удосконалення соціально-педагогічної моделі закладу
Соціально-педагогічна модель закладу є визначальним чинником підвищення ефективності щодо роботи як комплексного закладу позашкільної освіти, організаційно-координаційного та методичного центру позашкільної освіти дітей та учнівської молоді в громади.
Специфіка моделі визначається соціальною складовою діяльності закладу – спрямованістю освітньої роботи на формування пізнавально-практичних, комунікативних, творчих складових життєвої компетентності підростаючого покоління, що сприяють його патріотичному вихованню, соціалізації (засвоєння соціальних норм, цінностей, правил) та забезпечують пізнавально-практичну, творчу, соціальну самореалізацію в позашкільному освітньо-виховному просторі. Це відображено в організаційно-педагогічних засадах діяльності закладу (ціль, місія, цінності, завдання, напрями, форми роботи), його організаційно-функціональній структурі, моделі організаційно-управлінської роботи, очікуваних соціальних і освітніх результатах діяльності.
Реалізація програмного завдання щодо вдосконалення соціально-педагогічної моделі закладу сприяє систематизації освітньої роботи з упровадження нових напрямів, пов’язаних із творчим розвитком особистості, громадянською, профорієнтаційною роботою, ін.
Важливим є визначення пріоритетних завдань роботи за означеними напрямами з урахуванням навчально-організаційних рівнів:
- творчий розвиток особистості: удосконалення організаційно-педагогічних засад діяльності; школи раннього творчого розвитку дитини (для вихованців 4-5 років); творчих об’єднань загальнорозвивального спрямування (початковий навчальний рівень);
- хобі-освіта: удосконалення організаційно-педагогічних засад діяльності за військово-патріотичним, еколого-натуралістичним, науково-технічним, художньо-естетичним, туристсько-краєзнавчим, фізкультурно-спортивним, гуманітарним, оздоровчим, дослідницько-експериментальним напрямами позашкільної освіти (початковий, основний, вищий рівні);
- профорієнтаційна робота: техніко-технологічного, дослідницького, мистецько-прикладного напрямів (вищий рівень).
Важливим напрямом роботи щодо вдосконалення соціально-педагогічної моделі закладу є оптимізація діяльності міського наукового товариства учнів.
Основними програмними положеннями щодо вдосконалення роботи за цим напрямом є:
-удосконалення системи виявлення та підтримки обдарованої учнівської молоді, залучення її до навчання в профільних обласних заочних школах;
-створення в громад комплексу соціально-педагогічних умов як основи для вдосконалення систем роботи наукових товариств учнів закладів загальної середньої та позашкільної освіти;
-упровадження технологій дистанційного навчання, інноваційних методик навчально-дослідницької роботи;
-забезпечення ефективної взаємодії закладів загальної середньої, позашкільної, вищої освіти;
-використання науково-виробничого потенціалу громади та області для роботи з інтелектуально обдарованими дітьми та учнівською молоддю.
Сучасний етап розвитку в громаді позашкільної освіти характеризується оптимізацією мережі гуртків, актуалізацією змісту діяльності дитячих та юнацьких творчих об’єднань, упровадженням сучасних напрямів позашкільної освіти, створенням системи визнання її результатів, тощо.
Вищезазначене сприятиме становленню закладу як науково-методичного центру позашкільної освіти; збільшенню кількості творчих колективів, які мають високі досягнення і власні традиції; залученню учнівської молоді громади до роботи в обладнаному сучасними приладами та інструментами кабінеті технічної творчості (грант МОМ, Канада, проект «Людський вимір»), удосконаленню масової роботи; залученню до занять дітей з особливими освітніми потребами та дітей соціально вразливих категорій; створенню нових функціональних підрозділів закладу.
4.2. Оптимізація методичної роботи та роботи з педагогічними кадрами
Систему методичної роботи побудовано відповідно до освітньої, організаційно-масової, організаційно-координаційної, методико-технологічної функцій закладу та напрямів позашкільної освіти. Основними компонентами методичної роботи є:
- інформаційно-аналітичний – методичний моніторинг, аналіз їх результатів, підготовка інформаційно-аналітичних матеріалів;
- організаційно-методичний – організація та проведення методико-педагогічних заходів (науково-практичних, конкурсних, презентаційних тощо); їх методичний супровід; організація роботи методичних об’єднань тощо;
- методико-технологічний – підбір, аналіз, розроблення методичних матеріалів (моделей, проектів, методик, технологій тощо); удосконалення програмно-методичного забезпечення; узагальнення перспективного педагогічного досвіду;
- інформаційно-видавничий – забезпечення роботи сайту закладу, спільноти в FB, публікація матеріалів з досвіду роботи педагогів у фахових виданнях тощо;
- навчально-консультативний – забезпечення роботи з молодими та малодосвідченими спеціалістами, підготовка педагогів до атестації, методико-технологічне консультування, наставництво;
- науково-методичний – підготовка науково-методичних розробок (посібників, наукових статей, методик, проектів, концепцій, програм тощо); залучення педагогів громади до участі в розробленні актуальних науково-методичних проблем, педагогічне проектування і моделювання процесів розвитку тощо.
Подальша оптимізація методичної діяльності закладу пов’язана із упровадженням принципів концептуальності, циклічності, методологічності, що забезпечить її розвиток як науково обґрунтованої та цілеспрямованої системи. Особлива увага має приділятися забезпеченню ефективності інноваційних процесів, узагальненню перспективного педагогічного досвіду, організації самоосвітньої та професійно-творчої діяльності педагогів, формуванню методичних традицій діяльності позашкільного педагогічного мікросоціуму.
4.3. Співпраця із суспільними інституціями
Реалізація Програми потребує урізноманітнення та вдосконалення форм співпраці педагогічного колективу закладу з батьківською громадськістю, закладами загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти, науково-виробничими установами та громадськими організаціями.
Робота з батьківською громадськістю закладу спрямовується не лише на розв’язання проблем матеріально-технічного забезпечення, а й поглиблення їх психолого-педагогічних знань, формування вмінь і навичок спільної з дітьми навчально-творчої діяльності.
Важливим у контексті зазначеного є використання різноманітних форм роботи з батьками (збори, лекції, родинні клуби, тренінгові програми, творчі майстерні, дні родинної творчості тощо). Подальший розвиток партнерської взаємодії з батьками пов’язаний з упровадженням інноваційних форм роботи, удосконалення патріотичного виховання дітей. Серед основних: волонтерська діяльність, підтримка ЗСУ, свята за народним календарем, дні родинної творчості, оздоровчий туризм, пізнавально-розважальні і конкурсні програми, конкурси-презентації родоводів, зустрічі творчих поколінь тощо.
Організація співпраці із соціальними інституціями є необхідною умовою для розширення позашкільного освітнього простору, спрямованого на творчий розвиток і соціалізацію особистості.
Тому для подальшого розвитку ЦПО важливим є:
- удосконалення взаємодії з громадськими організаціями (молодіжними, природоохоронними, національно-патріотичними тощо), зокрема, з молодіжною громадською організацією «Атмосфера», з громадською організацією «Охтирський молодіжний центр», забезпечення участі вихованців у освітніх проектах технічного, краєзнавчого, екологічного, патріотичного, мистецького спрямування, соціально-просвітницьких, конкурсних заходах, благодійних акціях, ярмарках тощо;
-удосконалення форм співпраці із закладами загальної середньої та вищої освіти – забезпечення наступності в навчанні та вихованні, створення умов для застосування набутих знань у практичній творчій діяльності, розширення організаційних форм масової роботи у сфері вільного часу дітей;
-співпраця із закладами позашкільної освіти області та інших регіонів України – обмін учнівськими делегаціями та екскурсійними групами, інтернет-комунікація, реалізація спільних освітніх проектів в межах обласної програми «Молода генерація Сумщини», міської програми «Молода генерація Лебединщини» тощо;
- співпраця з державними установами, науковими, науково-виробничими та громадськими організаціями – реалізація завдань щодо військово-патріотичного виховання, екскурсійно-просвітницької роботи, забезпечення участі вихованців у соціально-освітніх проектах, організація виробничої практики, тощо.
4.4. Управлінська діяльність
Управлінська діяльність є складовою змісту роботи за всіма напрямами діяльності закладу та має чітко визначену структуру, пов’язану із особливостями зовнішнього і внутрішнього освітнього менеджменту.
У контексті упровадження концептів державно-громадського управління важливе значення має ефективна взаємодія між адміністративно-методичним складом і колегіальними органами управління закладом, а саме:
- педагогічною радою, що визначає стратегію розвитку закладу; створює організаційно-педагогічні умови для послідовних системних змін; забезпечує аналіз і контроль діяльності закладу;
- методичною радою, яка спрямовує роботу на підвищення рівня професійної компетентності педагогів, реалізацію творчого потенціалу педагогічного колективу, поліпшення якості позашкільної освіти шляхом упровадження досягнень сучасної психолого-педагогічної науки й перспективного педагогічного досвіду;
- батьківським активом, робота якого базується на принципах усвідомленого партнерства, активності в організації та забезпеченні освітньо-виховного процесу;
- органами учнівського самоврядування, діяльність яких спрямована на розв’язання актуальних питань життєдіяльності освітньо-виховного мікросоціуму закладу, набуття вихованцями досвіду соціально важливої діяльності.
4.5. Матеріально-технічне та фінансове забезпечення розвитку закладу
Матеріально-технічне та фінансове забезпечення розвитку ЦПО здійснюється відповідно до сучасної державної політики в галузі позашкільної освіти та пріоритетів діяльності закладу. Джерелами фінансування є видатки міського бюджету, а також залучені позабюджетні кошти (грантові кошти, добровільні батьківські внески, спонсорська допомога, що не суперечить чинному законодавству України).
Матеріально-технічні ресурси та фінансові витрати визначаються реальними потребами реалізації конкретних завдань, відповідно до санітарно-гігієнічних норм, правил охорони праці та техніки безпеки з урахуванням типового переліку навчального обладнання та доступності сучасних інформаційно-комунікаційних технологій.
Подальший розвиток закладу пов’язаний із ефективним використанням фінансів, раціональним підходом до використання матеріально-технічної бази, наявних ресурсів. Важливим напрямом роботи є систематизація господарської діяльності колективу закладу (підтримка в належному стані матеріально-технічної бази навчальних і технічних приміщень; догляд за зовнішнім і внутрішнім озелененням, клумбами тощо).
5. Очікувані результати
Очікувані результати щодо реалізації Програми:
-
- удосконалення системи роботи ЦПО, комплексного закладу позашкільної освіти, організаційно-координаційного і методичного центру позашкільної освіти в громаді;
- реалізація права дітей та учнівської молоді на здобуття якісної позашкільної освіти відповідно до їхніх здібностей, обдарувань, уподобань та інтересів; розвиток творчих здібностей, соціалізація особистості в процесі військово-патріотичного виховання, пізнавально-практичної і освітньо-творчої діяльності у сфері вільного часу;
- оптимізація соціально-педагогічних умов діяльності закладу для забезпечення гармонійного розвитку вихованців, реалізації їх творчого потенціалу в креативно спрямованому позашкільному освітньому просторі;
- забезпечення організаційно-педагогічних, науково-методичних, науково-методологічних (технологічних) засад розвитку позашкільної освіти в громаді, спрямованих на максимальне охоплення позашкільною освітою дітей та учнівської молоді; забезпечення ефективності систем навчально-виховної, організаційно-масової, методичної та просвітницької роботи;
- підвищення якості позашкільних освітніх послуг, основними характеристиками яких є компетентнісна спрямованість; зорієнтованість на виховання здорової, інтелектуально та творчо розвиненої, духовно багатої особистості з активною громадянською позицією; відкритість для співпраці, реалізації соціально-освітніх проектів і програм; розширений спектр послуг, орієнтованих на професійне самовизначення вихованців; конкурентоспроможність на ринку освітніх послуг, що забезпечується належним рівнем інформаційно-методичної та науково-методологічної роботи, створенням відповідних матеріально-технічних умов.
6. Контроль ВИКОНАННЯ і фінансове забезпечення ПРОГРАМИ
Контрольні терміни виконання Програми та її фінансове забезпечення визначаються міською програмою розвитку освіти.
Контроль виконання програмних завдань щодо розвитку закладу як цілісної соціально спрямованої освітньої системи, організаційно-координаційного і методичного центру в громаді здійснюється в контексті виконання нормативно-правових документів у галузі освіти, зокрема позашкільної.